UA-40676529-1
The horse will make you happy

Mixer Performance Workshop

Posted by: In: Official news engl 21 Mar 2014 Comments: 0

IPAH Summercamp 2011Performance Workshop 1 – Introduction to Performance Art
Date: April 10, 2014 Thursday
Time: 18:00-21:00
Location: Mixer

Mixer continues its events for adults and artists with performance workshops. Past and future of the perfomance art will be discussed and solo and group performances will be executed      during the workshops conducted by performance artist Burçak Konukman.Workshops will take place on second and fourth thursdays of April and May at 18:00 – 21:00. Participants attending all workshops will have the opportunity to have a certificate from IPA Istanbul (International Performance Art Association) and perform at Platform of Young Performance Artists in IPA summer camp between June 15 – 29. Admission fee for each workshop is 75 TL whereas the fee for all four workshops is 250 TL. Participation is limited to 10 people.

You can register from here.

Date: 10 April 2014, Thursday, 18:00 – 21:00

Introduction to Performance Art

How is performance art conceptualized and developed historically? What is the position of performance art in contemporary art? What are the similarities and differences between performance art and performing arts? What are the relations between body, artist and space? What are the current performance art practices and how are they conceived? Participants will find answers to these questions while having a general discussion about Mixer performance workshops.

 

Group Performance

Tarih: 24 April 2014, Thursday, 18:00 – 21:00

Starting with discussion on several performance artists’ practices, the workshop will continue with discussion about artistic approaches of Jürgen Fritz, Roi Vaara, Vestanda Page and Black Market International. Participants will practice performing and learn about time-based durational performances, solo and group performances, theme/concept in performance art and relationship between installation, conceptual art and performance art.

Archiving of Perfromance Art

Date: 15 May 2014, Thursday, 18:00 – 21:00

Workshop will start with an introduction about solo and group performances and continue with reviews about public space/interior space performances  site specific interventions and examples from Turkey. Participants will discuss different approaches about how to archive and present  performance art.

Performance Art as an Event

Date: 29 May, Thursday, 18:00 – 21:00

Performance art will be discussed as an event in this workshop. Participants will learn about organizing performance art events and several local and international examples. Reviews of M-PAB ( Performance Month of Berlin), Venice International Performance Art Week, IPA summer camps and Young Performance Artists Platform are going to be held and information about IPA summer camps will be presented.

About Burçak Konukman:

Burçak Konukman is a contemporary artist who works with video installations, live performances and interventions to spaces. His artistic approach is performative actions built on intuition. Thinks global but acts local.

Founder and producer of the radio program about contemporary art “Zamansız” (Timeless) that broadcasted between 2010-2013 at Açık Radyo, and also guest editor of Berlin based newsletter “Monday News” and member of Artıkişiler Art Initiative. Member of Koza Visual and Culture Association  and one of the founders of Maumau – Istanbul Guest Artist Program.

Founder and co-chairman of Germany based IPA (International Performance Arts Association) in Istanbul. Art director of IPA summer camps and Young Performance Arts Platform that are held in Istanbul in 2012 and 2013. Studying his master degree in Culture Management in Istanbul Bilgi University.

Has been as a guest artist in Art Center Istanbul sponsored by Borusan between 2010 and 2012, Konukman participated as a guest artist in Vienna with the 3 months scholarship from KulturKontakt Austria in 2013. Has been doing his performances in local and international organisations since 2008. Konukman is involved with following performance artist workshops that supported to create his own artistic approach:

Nezaket Ekici, Almanya/Türkiye http://www.ekici-art.de

Monali Meher, Hindistan/Hollanda  http://www.monalimeher.com

Jürgen Fritz, Almanya  http://www.fritz-performance.de

Roi Vaara, Finlandiya http://youtu.be/32QqmfxjNCs

Ziya Azazi, Avusturya http://ziyaazazi.com

VestandPage İtalya- Almanya  http://www.vest-and-page.de

Claude Wampler- Amerika  http://www.claudewampler.com/Home.html

 

Burçak Konukman contact:

info.istanbul@i-pa.org

burcakkonukman@gmail.com

http://burcakkonukman.tumblr.com/

https://vimeo.com/burcap

http://www.mixerarts.com/sanatci/burcak-konukman

http://www.ipapress.i-pa.org/ipa-istanbul-2/

 

*Mixer Performance Workshops are created with collaboration of IPA(International Performance Arts Association) Istanbul.

 

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Performans Atölyesi 1 – Performans Sanatına Giriş

Tarih: 10 Nisan 2014 Perşembe
Saat: 18:00-21:00
Yer: Mixer

Mixer, yetişkinlere ve sanatçılara yönelik etkinliklerine performans atölyeleri ile devam ediyor. Performans sanatçısı Burçak Konukman tarafından yürütülecek olan atölyelerde performans sanatının dünü, bugünü ve yarını tartışılacak ve uygulamalı olarak solo ve grup performans çalışmaları yapılacaktır.

Nisan ve Mayıs aylarının ikinci ve dördüncü perşembelerinde 18:00-21:00 saatleri arasında gerçekleşecek olan atölyeleri tamamlayan katılımcılar, IPA (Uluslararası Performans Sanatları Derneği) İstanbul tarafından hazırlanan bir sertifika alacak ve 15 Haziran- 29 Haziran 2014 tarihleri arasında 3. kez İstanbul’da  düzenlenen IPA yaz kampı programı içerisinde yer alanGenç Performans Sanatçıları Platformu’nda  performans yapma hakkına sahip olacaklar.

Her bir atölyenin katılım ücreti 75 TL olup 4 atölyenin hepsine kayıt yaptırılması durumunda toplam eğitim ücreti 250 TL olacaktır. Katılım 10 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

Oturum 1 – Performans Sanatına Giriş
Performans sanatının kavramsal çerçevesi nedir ve tarihsel süreci nasıl gelişmiştir?  Güncel sanatta performans sanatının konumu nedir? Performans sanatı ile sahne ve gösteri sanatları arasındaki ilişki ve farklılıklar nelerdir? Beden, sanatçı ve mekan arasındaki ilişki nedir? Güncel performans sanatı pratikleri nelerdir ve nasıl okunurlar? Katılımcılar sanatçı Burçak Konukman önderliğinde bu sorulara cevap ararken bir yandan Mixer Performans Atölyesi’nde gerçekleşecek 2 haftalık atölye çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme ve tartışma yapılacaktır.

Buradan kayıt yaptırabilirsiniz.  

Tarih: 10 Nisan, 24 Nisan, 15 Mayıs, 29 Mayıs 2014, Perşembe, 18:00-21:00

Eğitmen: Burçak Konukman

Yer: Mixer

Katılımcı Sayısı: 10

Katılım ücreti: 75 TL (4 atölye: 250 TL)

Performans Sanatına Giriş

Tarih: 10 Nisan 2014, Perşembe, 18:00 – 21:00

Performans sanatının kavramsal çerçevesi nedir ve tarihsel süreci nasıl gelişmiştir?  Güncel sanatta performans sanatının konumu nedir? Performans sanatı ile sahne ve gösteri sanatları arasındaki ilişki ve farklılıklar nelerdir? Beden, sanatçı ve mekan arasındaki ilişki nedir? Güncel performans sanatı pratikleri nelerdir ve nasıl okunurlar? Katılımcılar sanatçı Burçak Konukman önderliğinde bu sorulara cevap ararken bir yandan Mixer Performans Atölyesi’nde gerçekleşecek 2 haftalık atölye çalışmaları hakkında genel bir bilgilendirme ve tartışma yapılacaktır.

Grup Performansı

Tarih: 24 Nisan 2014, Perşembe, 18:00 – 21:00

Farklı performans sanatçılarının çalışma yöntemleri ve pratiklerinin tartışılmasıyla başlayacak olan atölye, Jürgen Fritz, Roi Vaara, VestandaPage ve Black Market International’ın sanatsal yaklaşımı üzerine tartışma ve uygulama ile devam edecek. Uygulamalı çalışmalara da yer verilecek atölyede süreç odaklı performans çalışmaları, solo ve grup performans çalışmaları, performans sanatında tema/konsept ve performans sanatı, yerleştirme sanatı ve kavramsal sanat arasındaki ilişki de ayrıca incelenecek.

Performans Sanatının Belgelenmesi

Tarih: 15 Mayıs 2014, Perşembe, 18:00 – 21:00

Solo performans ve grup performans çalışmalarının tanıtılmasıyla başlayacak atölye, kamusal alan/ iç mekan performans okumaları ve Türkiye’den örneklerin tanıtılmasıyla devam edecek. Performans sanatı üzerine farklı yaklaşımların da tartışılacağı bu atölyede performans sanatının nasıl belgeleneceği ve sunulacağı da gündeme getirilecek.

Bir Etkinlik Olarak Performans Sanatı

Tarih: 29 Mayıs, Perşembe, 18:00 – 21:00

Bir etkinlik olarak performans sanatının masaya yatırılacağı atölyede performans sanatı etkinliği organizasyonu hakkında bilgi paylaşımında bulunulacak ve yurt içi ve yurt dışından çeşitli örnekler sunulacak. M-PAB (Berlin Performans Ayı),  Venedik Uluslar arası Performans Haftası, IPA yaz kampları ve Genç Performans Sanatçıları Platformu’nun değerlendirileceği atölyede, 2014’te İstanbul’da ve Bükreş’te düzenlenecek olan IPA yaz kampları hakkında da bilgilendirme yapılacak.

About Burçak Konukman

Burçak Konukman video yerleştirme ve canlı performanslar yapan mekan odaklı müdahalelerde bulunan bir güncel sanatçıdır.  Sanatsal yaklaşımı iç gözleme dayalı performatif eylemlerdir. Küresel düşünür ama lokal hareket eder.

Açık Radyo’da 2010-2013 yılları arasında yayınlanan “Zamansız” adlı güncel sanat programının kurucusu ve yapımcısı olan Burçak, aynı zamanda Berlin merkezli “Monday News” adlı newsletter’ın konuk editörlerinden ve Artıkişler Sanat İnsiyatifi’nin üyelerinden biridir. Koza Görsel ve Kültür Sanat Derneği’nin üyesidir maumau –istanbul Konuk Sanatçı Programı’nın kurucularındandır.

Almanya merkezli IPA (Uluslararası Performans Sanatları Derneği) İstanbul kurucusu ve eş başkanıdır. IPA yaz kampları ve Genç Performans Sanatları Platformu’nun İstanbul’da gerçekleşen 2012 ve 2013 yılındaki organizasyonlarının sanat direktörüdür. İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

2010-2012 yılları Arasında Borusan sponsorluğunda Art Center İstanbul’da misafir sanatçı olarak çalışmalarını sürdüren Burçak Konukman, 2013 yılında KulturKontakt Avusturya’dan aldığı 3 aylık burs ile Viyana’da konuk sanatçı programına katılmıştır.  2008 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında çeşitli uluslararası organizasyonlarda performanslar yapmakta ve eserleri gösterilmektedir.

Burçak Konukman’ın sanat pratiğini oluşturması noktasında atölye çalışmalarına katıldığı peroformans sanatçıları;

Nezaket Ekici, Almanya/Türkiye http://www.ekici-art.de

Monali Meher, Hindistan/Hollanda  http://www.monalimeher.com

Jürgen Fritz, Almanya  http://www.fritz-performance.de

Roi Vaara, Finlandiya http://youtu.be/32QqmfxjNCs

Ziya Azazi, Avusturya http://ziyaazazi.com

VestandPage İtalya- Almanya  http://www.vest-and-page.de

Claude Wampler- Amerika  http://www.claudewampler.com/Home.html

 

Burçak Konukman iletişim:

info.istanbul@i-pa.org/

burcakkonukman@gmail.com

http://burcakkonukman.tumblr.com/

https://vimeo.com/burcap

http://www.mixerarts.com/sanatci/burcak-konukman

http://www.ipapress.i-pa.org/ipa-istanbul-2/

 

*Mixer Performans Atölyeleri IPA(Uluslararası Performans Sanatı Derneği) İstanbul iş birliği ile gerçekleşmektedir.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Related Posts